Program CoderDojo
CoderDojo je celosvětové hnutí založené na programovacích klubech pro mladé lidi od 7 do 17 let věku. V těchto klubech se děti a mladí lidé za pomoci mentorů vzdělaných v oblasti IT učí, jak například postavit webové stránky, vytvořit mobilní aplikaci nebo naprogramovat počítačovou hru. Jako bonus získávají schopnost spolupráce a sociální interakce.

Coderdojo Olomouc

CoderDojo ve světě
Program CoderDojo vznikl v roce 2011 ve městě Cork v Irsku a měl takový ohlas, že se okamžitě dostal i do Severní Ameriky a zbytku Evropy. Dnes existuje více než 2 000 zaregistrovaných CoderDojo klubů ve více než 115 zemích po celém světě, přičemž skoro každý den vzniká někde na světě nový Dojo klub. Program je celosvětově podporovaný mnoha nadnárodními firmami (Microsoft, Delloite, Bank of Ireland) a neziskovými organizacemi. Celosvětová setkání účastníků Dojo – Coolest Projects – s tisíci návštěvníky se každý rok koná v Irsku, UK, Japonsku i USA. Menší akce pro dobrovolníky i děti – DojoCony – se konají v různých zemích včetně ČR.

Jak CoderDojo funguje
CoderDojo funguje na základě dobrovolnické práce tzv. šampionů, kteří zabezpečují organizaci a mentorů, kteří mají technické schopnosti a učí děti
programovat, ale i dalších dobrovolníků, kteří nemusí mít technické znalosti, ale uvědomují si pozitivní přínos technologií pro naši společnost. Mentoři mohou být z řad expertů v IT, studentů IT, ale i rodičů dětí. Lekce obvykle probíhají jednou týdně například v knihovnách, komunitních centrech nebo lokálních institucích, kde jsou k dispozici počítače. Materiály k výuce jsou k dispozici v angličtině online pro všechny členy komunity. Ale mentoři si většinou připravují lekce po svém, tak aby vyhovovaly jim i celé jeho skupině.

Jak coderdojo funguje

CoderDojo v České republice
Myšlenku vzniku CoderDojo do České republiky přivedl europoslanec Luděk
Niedermayer, který se zároveň stal jeho ambasadorem. V současnosti je zapojeno 12 klubů (v jazyce CoderDojo se právě jim říká „dojo“), konkrétně v Praze (na Vysoké škole ekonomické a v Data4You), Mostě, Náchodě (Jazykové centrum Link a Základní škola Náchod), Ústí nad Labem, Frýdku-Místku, Olomouci, Brně, Úsově, Ostravě a Vsetíně. Navštěvuje je přes 180 dětí a s organizací pomáhá více než 25 dobrovolníků. Bezpečné a příjemné prostředí, kde se děti mohou učit, je pro vznik a fungování klubů rozhodující. V České republice se kluby scházejí na základních, vysokých i jazykových školách, v knihovnách i v soukromých firmách. Někde se děti učí v učebnách IT, ale jinde jim stačí pár stolů, připojení na wifi a zásuvky. CoderDojo je komunita malých i velkých počítačových nadšenců, kteří jsou ochotni trávit svůj volný čas dobrovolnictvím a pomáhat tak budoucí generaci lépe pochopit, jak výpočetní technika pracuje. Spolek CoderDojo Česká republika byl založen v únoru 2019.

Aktivity CoderDojo Česká republika
Česká komunita je oproti jiným evropským ještě malá, ale i tak se snaží využívat všechny příležitosti, které se díky mezinárodnímu aspektu projektu nabízejí. A nejde jen o vyměňování zkušeností a výukových materiálů s kolegy z ciziny, ale české kluby se zúčastnily již i několika zahraničních zájezdů. Mezinárodní CoderDojo totiž pořádá každoroční konference, na které přijíždějí tisíce malých i velkých počítačových expertů. Na takovéto akce mezinárodní organizace poskytuje finanční příspěvky, díky nimž se v minulosti podívalo např. CoderDojo Frýdek Místek do Bruselu na akci EU Dojo, CoderDojo Ústí nad Labem na konferenci do irského města Kilkenny a CoderDojo Náchod na konferenci Coolest Project v irském Dublinu. Dobrovolníci mají také možnost zúčastnit se na pozvání europoslance Luďka Niedermayera poznávacího zájezdu do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. V Česku pravidelně pořádáme celodenní setkání pro děti i dobrovolníky, plné workshopů a přednášek, které nazýváme DojoCon. Letos se setkání mělo uskutečnit na jaře v Praze na VŠE jako před 2 roky, ale kvůli koronavirové pandemie muselo být zrušeno. Uskuteční se alespoň v modifikované podobě online koncem října.. Loni se setkání uskutečnilo v Olomouci.

Partneři CoderDojo Česká republika
Partnery projektu CoderDojo v České republice je Svaz knihovníku a informačních pracovníků ČR, Digikoalice, IBM, RPishop.cz, Saar Gumi Czech s.r.o., Active24 s.r.o, FG Forrest, Microsoft, Česká rada dětí a mládeže a další místní sponzoři.

Důležité odkazy:
Náš facebook
Náš twitter
Web mezinárodního CoderDojo
Kontakty:
kontakt.cz@coderdojo.com
Tereza Hager – 607 079 802