Registruj se jako šampion

Prvním krokem ke založení Dojo je přečtení tohoto průvodce a následné registrování svých údajů na CoderDojo.com/start

Zen je platformou komunity CoderDojo. Jakmile dokončíš prvotní registraci svého účtu a označíš se jako „šampion“, budeš přesměrován na registrační formulář nového šampiona.

Až vyplníš vsechny potřebné údaje, budeš požádán o upřesnění tvého prozatimného úspěchu v zakládání CoderDojo, tak jak je popsán v tomto průvodci.

V tomto momentně tě bude kontaktovat jeden ze zákládajících členů CoderDojo týmu, aby ti dále pomohl s konkrétními problémy, které mohou nastat.

Poté můžeš založit odkaz tvého Dojo na globální mapu všech existujících klubů.

Předtím, než bude tvůj odkaz viditelný, musíš splnit všechny kroky z tohoto průvodce.

Pokud máš nějaké problémy s používáním Zen, nebo s registrací podívej se na coderdojo.com/wiki/Zen, nebo pošli email na kontakt.cz@coderdojo.com

Proč je to důležité?

Nemusíš mít velký tým, ale je dobré mít nějakou pomoc. Velikost tvého týmu se odvíjí od počtu mladých lidí, kteří budou navštěvovat tvé Dojo.

Kdo je mentor?

Mentor je technicky zdatná osoba, která bude pomáhat účastníkům Dojo během akcí a zajistí jejich soustavné vzdělávání a úspěšné dokončení projektů. Mentoři většinou upřednostnují určité odvětví kódování a mají kvalifikaci, kterou při práci rádi používají (HTML, Python atd.). Tato kvalifikace může ovlivnit obsah lekcí CoderDojo.

Oslovit můžeš třeba následující subjekty

 • Místní business centra
 • Společenská centra
 • Místní technologické firmy
 • Školy

Rodiče a ne-techničtí dobrovolníci

Rodiče pravidelných účastníků a ne-techničtí lidí, kteří chtějí být součástí Dojo, také často v Dojo pomáhají.

Vzdálený mentoring

Pokud máš problém s nalezením technologicky zdatných dobrovolníků a pokud je tvůj Dojo odkaz už uveřejněný na Zen, můžeš se přihlásit do IBM cloud mentoringového týmu. Dobrovolníci z IBM ti poskytnou technickou pomoc pro tvůj Dojo skrz virtuální platformu. Vše co potřebuješ je jen internetové připojení!

Po celém světě šampioni nalezli v jejich okolí vhodné prostory zdarma, kde mohou mladí lidí přijít a seznámit se s technologií.

Druhy prostorů:

 • Knihovny
 • Místní firmy
 • Technologická centra
 • Konferenční centra
 • Školy
 • Jídelny
 • Hotely
 • Společenská centra

Po celém světě lidé používají tyto prostory k tomu, aby zdarma pořádali své CoderDojo kluby pro mladé lidi. Dojo kluby nemohou být pořádány v privátních prostorech nebo domovech.

Vhodný prostor musí splňovat následující:

 • Zásuvky pro nabíjení počítačů
 • internetové připojení
 • stoly a židle pro účastníky
 • počítače
 • doporučujeme, aby si mladí lidé přinesli svůj
  vlastní počítač, nebo si půjčili počítač od někoho v
  rodině, ale někdy je možné nalézt místo, které bude
  mít počítače pro účastníky k dispozici.

Cena prostor

Je důležité, aby prostor, který si pro mladé lidi z tvého okolí vybereš, byl zdarma. Takto bude možné CoderDojo provozovat pro všechny bez poplatku. Veřejné knihovny se osvědčili při pořádání Dojos, protože jsou zdarma, mají hodně místa a internetové připojení. Můžeš také zkusit oslovit firmy, hackspaces, technologická centra, nebo konferenční centra v tvém okolí.

Tipy na hledání vhodného prostoru

Dej jasně najevo, že nehledáš nic drahého ani speciálního. Potřebuješ jen topení, světlo, elektřinu, a pokud je to možné, připojení na internet. Nezapomeň, že IT technik v dané budově bude muset o Dojo vědět. Je proto dobré, vše domlouvat s co nejvýše postaveným člověkem v dané organizaci. Firmy mají často CSR programy, které umožní pořádání CoderDojo klubů.

Plánování obsahu

Základním principem CoderDojo projektu je podpořit mladé lidi v rozvíjení jejich vlastní kreativity. Mladí lidé se budou muset naučit základy kódovaní, ale s pomocí zkušených mentorů, to jde.
Byli jsme toho svědky ve stovkách klubů po celém světě.

Plánování akcí

Zorganizuj schůzku se svými mentory, vymyslete a naplánujte, co chcete v Dojo s mladými lidmi probrat.

Výukové materiály

Online je k dispozici pro výuku programování velké množství skvělých materiálů a my budeme rádi, pokud je se svými mentory použiješ. S těmito materiály se mladí lidé rychle naučí základy a pak se mohou zaměřit na Dojo lekce, ve kterých již budou moci pracovat na svých vlastních kreativních projektech. Na příklady jednotlivých lekcí a projektů, které byly již použity v jiných Dojo klubech po celém světě, se můžeš podívat zde >> na Kata, naše wiki společenství Stále přidáváme nový obsah na Kata, tak ho nezapomeň pravidelně kontrolovat.

Plánování tvých akcí

Trochu toho plánování může udělat s tvým Dojo divy.

Pravidelnost

Uspořádej schůzku se svými mentory za účelem
plánování a popřemýšlej o věcech jako:

 • Den v týdnu
 • pravidelnost (každý týden, jednou za měsíc)
 • délka lekce
 • bude během letních prázdnin přestávka?
 • Hodně Dojo klubů rádo používá vstupenkový systém (jako ten co je ti k dispozici na Zen!) k organizaci Dojo a k vystavení vstupenek svým účastníků, mentorům a rodičům. Dojo kluby také často vedou klasickou docházku a mají vytištěné plány lekcí. Vše je pak přehledné a lekce může probíhat hladce.

Email

Doporučujeme založení specifického e-mailového účtu pro tvůj Dojo, abys mohl přehledně zodpovídat případné dotazy a zvýšil povědomí o tvém Dojo. Tvůj coderdojo.com email můžeš získat během registrace. Stačí o něj požádat u našeho podpůrného týmu.

Webová stránka

Pokud je to pro tebe možné, tak také doporučujeme založení webové stránky tvého Dojo klubu, kde můžeš spravovat své vlastní registrace, nabírat mentory atd. Je možné použít bezplatnou platformu k vytváření blogů, jako je WordPress. Můžeš tam mít většinu svých informací a doménu zdarma.

Sociální sítě

Networking je skvělá cesta, jak být součástí CoderDojo komunity a seznámit se s dalšími lidmi, kteří jsou již do CoderDojo zapojení. Doporučujeme založení facebookové stránky a účtu na Twitteru. S jejich pomocí se lehce propojíš s celou komunitou CoderDojo klubů a také se zvýší povědomí o tvém Dojo klubu ve tvém okolí.

Vytvoření tvého odkazu na Zen

Vytvoření tvého Dojo odkazu na Zen Začni se svojí online registrací tak, že přidáš svůj Dojo klub na CoderDojo Zen. Po registrování na Zen, najdeš odkaz na svůj Dojo na globální mapě

Nyní se opři do propagace!

Vyzvi rodiče, mentory a mladé lidi aby sledovali účet na Twitteru, lajkovali facebookovou a Google + stránku tvého Dojo klubu, takhle budou informováni o všech novinkách. Založ akci s plánem tvých lekcí na Eventbribe, udělej reklamu na svých sociálních sítích a zmiň se o nich v tiskových zprávách. Pamatuj si, že to děláš pro děti, tak se nestyď! Vyzvi rodiče, ať tě kontaktují skrz sociální média a založ Google skupinu. Jestli je pro tebe některá z těchto věcí moc technicky složitá, tak požádej někoho z tvého týmu, ať to udělá za tebe! Až budeš na internetu viditelný, tak navštiv místní školy a najdi nové rodiče skrz učitele. Dostaň se do místního rádia a místních novin. Také navštiv některé již existující Dojo kluby a poděl se o své problémy a zkušenosti. Všichni šampioni se shodují na tom, že nejlepší cesta, jak zpropagovat Dojo je přes doporučení. Rozšiř povědomí o svém Dojo ve svém okolí. Lidé o něm musí mluvit.

Přiveď mladé lidi do tvého klubu

Mladé lidi ve svém okolí můžeš oslovit několika cestami. Nejlepší je oslovit je skrz jejich rodiče, kteří pak budou ochotni mladé lidi do Dojo klubů doprovázet. Zkus oslovit:

 • Školy
 • Mládežnická centra
 • Rodičovské skupiny