Následující kroky tě provedou procesem založení vlastního klubu. Můžeš si taky prostudovat podrobnou příručku pro šampiony – vedoucí klubu a stanovy komunity CodeClub, aby ses seznámil/a s principy, které uplatňujeme při naší práci s mladými lidmi.

  1. Najdi vhodný prostor

Prostor pro pořádání schůzek by měl být klidným a bezpečným veřejným místem. Kluby nemohou být organizovány v soukromých prostorách nebo domácnostech.

Prostory by měly splňovat následující požadavky:

  • Dostatek zásuvek pro nabíjení počítačů
  • Připojení k internetu
  • Stoly a židle pro účastníky
  • Počítače (účastníci si mohou přinést i vlastní vybavení, ale v některých prostorách mohou být počítače k dispozici)

Prostory by měly být poskytovány zdarma, aby byl CoderDojo klub přístupný pro všechny bez poplatku. Knihovny jsou často ideální volbou, protože nabízejí dostatek místa a připojení k internetu. Můžeš také oslovit místní firmy, technologická centra nebo konferenční prostory ve svém okolí.

Vhodné prostory mohou být například:

  • Knihovny
  • Místní firmy
  • Technologická centra
  • Konferenční prostory
  • Školy
  • Společenská centra
  1. Zaregistruj se

Na stránce CodeClub.org přejdi na odkaz Start a club. Vytvoř si účet a vyplň podrobnosti o svém klubu. 

Kontaktuj nás na e-mailu kontakt.cz@coderdojo.com a dej nám vědět o svém záměru založit nový klub. Rádi tě poznáme a připojíme tě naší české komunitě. Stejně tak nám dej vědět, pokud při registraci narazíš na nějaké problémy, rádi je s tebou vyřešíme.

  1. Dej dohromady svůj tým

Nemusíš mít velký tým, ale je dobré mít nějakou pomoc. Počet mentorů ve tvém týmu se odvíjí od počtu mladých lidí, kteří budou navštěvovat tvé Dojo.

Kdo je mentor?

Mentor je technicky zdatná osoba, která bude pomáhat účastníkům Dojo během akcí a zajistí jejich soustavné vzdělávání a úspěšné dokončení projektů. Mentoři většinou upřednostňují určité odvětví kódování a mají kvalifikaci, kterou při práci rádi používají (HTML, Python atd.). Tato kvalifikace může ovlivnit obsah lekcí CoderDojo.

Oslovit můžeš třeba následující subjekty

  • Místní business centra
  • Společenská centra
  • Místní technologické firmy
  • Školy

Kromě mentorů mohou v klubu pomáhat také rodiče pravidelných účastníků nebo další nadšenci, kteří chtějí být součástí Dojo, ale nemají potřebné technické dovednosti, aby se stali mentory. 

Všichni dospělí, kteří budou s dětmi pracovat, se musí seznámit s Kodexem chování mentora a je nezbytné, aby si prošli online příručku pro Bezpečnost při práci s dětmi. Mentoři klubu se také mohou stát členy spolku CoderDojo Česká republika.

  1. Naplánuj schůzky

Zorganizuj schůzku se svými mentory, vymyslete a naplánujte, čemu se chcete v Dojo s mladými lidmi věnovat. Ve většině klubů se náplň schůzek odvíjí od znalostí aktuálních mentorů. Můžete programovat ve Scratchi, pracovat s různými roboty a technologiemi, vytvářet webové stránky, věnovat se 3D tisku nebo klidně zabrousit do témat jako je AI nebo grafický design. Můžeš využít  hotové projekty od RaspberryPi Foundation nebo si projít další zdroje z webu CodeClub.org.

Organizačně promyslete především:

  • den konání a frekvenci schůzek – v pořádku je 1x týdně i 1x měsíčně, vyjděte z vašich možností a v budoucnu můžete vždy frekvenci změnit
  • délku lekce
  • přestávky během školních prázdnin

Účastníci se mohou přihlašovat jako do klasického kroužku – např. na celý školní rok nebo můžeš pořádat pravidelné akce pro širší veřejnost. K tomu je možné využít systému na webu CodeClub.org. Po přihlášení do svého účtu vytvoříš událost se vstupenkami, pomocí kterých se budou účastníci přihlašovat. K přihlašování účastníků můžeš samozřejmě využít jakoukoli jinou platformu.

  1. Propaguj své Dojo

Komunikace

Doporučujeme založení specifického e-mailového účtu pro tvůj klub, abys mohl/a přehledně zodpovídat případné dotazy. 

Pokud je to možné, doporučujeme také založení webové stránky tvého Dojo klubu, kde můžeš spravovat své vlastní registrace, nabírat mentory atd. Je možné použít bezplatnou platformu k vytváření blogů, jako je WordPress. Můžeš tam mít většinu svých informací a doménu zdarma.

Doporučujeme také založení účtů na sociálních sítích. S jejich pomocí se lehce propojíš s celou komunitou CoderDojo klubů a také se zvýší povědomí o tvém Dojo klubu ve tvém okolí.

Opři se do propagace!

Vyzvi rodiče, mentory a mladé lidi, aby sledovali váš Instagram, Facebook, případně LinkedIn, kde budou mít přehled o všech novinkách z vašeho CoderDojo klubu. Událost s rozvrhem lekcí můžeš založit také na Eventbrite nebo Meetup, a propaguj ji na sociálních sítích. Nezapomeň se zmínit i v místních médiích, jako jsou rádia nebo noviny. Pokud ti správa sociálních sítí nebo technické záležitosti připadají složité, požádej někoho z týmu o pomoc!

Jakmile nastavíš online kanály, oslov místní školy a učitele, aby sdíleli informace s rodiči a dětmi. Spolupracuj s místními komunitami a navštěvuj další Dojo kluby, abys získal inspiraci a sdílel zkušenosti.

Pamatuj, že nejlepší propagace je vždy osobní doporučení. Povzbuzuj své účastníky, aby mluvili o svých zážitcích v klubu s přáteli a rodinou. Buduj povědomí o svém Dojo a ujisti se, že lidé v tvém okolí o něm vědí!