Již od roku 2012 se v irském Dublinu koná mezinárodní exhibice IT projektů mladých programátorů a programátorek Coolest Projects Global. Než začala pandemie, této akce se zúčastnili ninjové z Coder Dojo Náchod, kteří mohli osobně ukázat své projekty mezinárodnímu publiku v Dublinu. Kvůli covidu se exhibice přesunula do online prostoru, což ale dává možnost zúčastnit se daleko širšímu poli inovátorů. Do prvního online ročníku se zapojili ninjové z CoderDojo Olomouc s projektem FNAF 1 REMAKE. Loni už bylo k vidění českých projektů pět, jeden pokročilejší opět z Olomouce a další od nindžů z CoderDojo Vsetín. Letošní ročník proběhne kvůli pandemii v online prostoru.
Do přehlídky projektů se mohou zapojit zdarma děti a mladí lidé do 18 let, kdekoli na světě. Není nutné být už zkušeným programátorem, každý projekt má v exhibici své místo. Projekty ani nemusí být hotové. Upřímně, žádný IT projekt přeci není nikdy hotový, vždy je co vylepšovat, nebo přidávat! Účastníci reprezentující svojí zemi dostanou malé dárečky, a hlavně mají možnost se inspirovat od ostatních a navzájem se napříč kontinenty podpořit v další práci.
Základní informace
- Zapojit se může kdokoliv, komu ještě nebylo 18 let.
- Účast je zdarma a vše se odehrává online.
- Projekty může registrovat jednotlivec, nebo tým až pěti lidí
- Účast je možná pro programátory všech úrovní, od začátečníka až po pokročilé.
- Registrace projektů začíná 14. února a končí 11. května.
- Všichni účastníci musí o svém projektu natočit krátké video (max. 2 minuty), kde bude vidět hotový projekt i kód. Projekt je nutné popsat v angličtině, nebo do videa nahrát anglické titulky. Jen projekty ve Scratchi se nahrají do Scratch studia a video se nedělá.
- Videa nahraná na YouTube nebo Vimeo musí být nastavená jako veřejná a měly by u nich být znemožněny komentáře.
- V rámci registrace musí každý účastník zodpovědět následující otázky (otázky můžete také zodpovědět ve videu) – Popiš nám svůj projekt, proč sis ho vybral(a)? Co bylo na projektu složité a jak jsi to vyřešil(a)? Udělal(a) bys něco jinak, nebo bys něco přidal(a), pokud bys měl(a) více času?
- Není nutné, abys na videu byl(a) vidět. Měj na paměti, že video bude v online exhibici komukoliv přístupné.
- Účastníci mladší 13 let musí pro registraci mít povolení rodičů.
- Porotci hodnotí projekty podle jejich komplexnosti, designu a použitelnosti. Také je zajímá, jak hodně je projekt „cool“. Hledí se i na formu prezentace projektu.
- V půlce června, pak proběhne slavnostní ukončení a vyhlášení nejoblíbenějších projektů.
Kategorie projektů
- Scratch – cokoli vytvořené v blokovém programovacím jazyce jako Scratch.
- Webové stránky – na libovolné téma, ať už se jedná o informativní stránku nebo interaktivní aplikaci. Stránka musí být vytvořena pomocí HTML a CSS, může ale obsahovat i nějaký programovací jazyk jako např. Javascript.
- Hry – jakákoliv hra vytvořená v textovém programovacím jazyce, s jakoukoli technologií.
- Mobilní aplikace – interaktivní aplikace, které pomáhají, informují nebo prostě jenom baví.
- Hardware – roboti, stroje a různé hardwarové hacky. Zapojit můžete všechny projekty využívající Raspberry Pi, Arduino, Adafruit nebo cokoliv dalšího.
- Pokročilé programování – kategorie pro projekty, které jsou tak super, že se dostaly na další level. Takový projekt je napsaný v pokročilém jazyce jako C++, pokročilém Pythonu nebo kombinuje dohromady více technologií, API nebo druhů hardware.
Podrobný popis kategorií naleznete zde.
Co je letos nového?
Letos se koná jubilejní desátý ročník! Coolest Project Global bude tedy extra „cool“ 😊
Teď už ale vážně, díky zpětné vazbě mnoha účastníků se organizátoři rozhodli zavést tyto změny:
- Všichni účastníci obdrží od porotců zpětnou vazbu po uskutečnění závěrečné online party a vyhodnocení. Ta by se měla konat v červnu.
- Účastníci obdrží malou odměnu, a to jak digitální, tak i fyzickou.
- Kromě kategorií bude letos možnost projekty zařadit i dle tématu jako je zdraví, životní prostředí, společnost, umění, zábava, vzdělávání a identita (projekt o účastníkovi, jeho/její rodině nebo kultuře).
- Tvůrce projektu, který porotce vybere jako nejoblíbenější, dostane pamětní medaili.
Pořád to není úplně jasné? Podívejte se na projekty z předchozího ročníku.
Důležité odkazy:
V případě doplňujících dotazů se neváhejte obrátit na organizátory na e-mailu hello@coolestprojects.org, nebo na nás na e-mailu kontakt.cz@coderdojo.com.
Tento článek budeme postupně doplňovat, pokud pořadatelé vydají nějaké doplňující informace.