Program CoderDojo
CoderDojo je celosvětové hnutí zaměřené na programovací kluby pro děti a mladé lidi ve věku od 7 do 17 let. V těchto klubech se účastníci za pomoci mentorů z IT oblasti učí, jak vytvářet webové stránky, mobilní aplikace nebo programovat počítačové hry. Kromě technických dovedností rozvíjejí také schopnosti spolupráce a sociální interakce.
Historie CoderDojo
Program CoderDojo byl založen v roce 2011 v irském Corku. Jeho úspěch rychle vedl k rozšíření do Severní Ameriky a Evropy. V roce 2024 se hnutí CoderDojo připojilo ke komunitě Code Club, která sdílí stejnou filozofii a je součástí Raspberry Pi Foundation. Všechny kluby CoderDojo se tímto staly oficiální součástí sítě Code Club s cílem vzdělávat miliony dětí a mladých lidí po celém světě. Těch je dnes do této komunity zapojeno více než 2 miliony ve více než 100 zemích na celém světě.
Každoročně se konají celosvětová online i fyzická setkání účastníků, známá jako Coolest Projects, v menším měřítku se pořádají DojoCony pro dobrovolníky a děti v různých zemích, včetně České republiky. Členové klubů se zapojují do mezinárodních aktivit jako je AstroPi, Moonhack, Mooncamp Challenge a další.
Jak CoderDojo funguje
CoderDojo funguje na základě dobrovolnické práce tzv. šampionů, kteří zabezpečují organizaci a mentorů, kteří mají technické schopnosti a učí děti
programovat, ale i dalších dobrovolníků, kteří nemusí mít technické znalosti, ale uvědomují si pozitivní přínos technologií pro naši společnost. Mentoři mohou být z řad expertů v IT, studentů IT, ale i rodičů dětí. Lekce obvykle probíhají jednou týdně například v knihovnách, komunitních centrech nebo lokálních institucích, kde jsou k dispozici počítače. Materiály k výuce jsou k dispozici v angličtině online pro všechny členy komunity. Ale mentoři si většinou připravují lekce po svém, tak aby vyhovovaly jim i celé jeho skupině.
CoderDojo v České republice
Myšlenku založení CoderDojo v České republice přivedl europoslanec Luděk Niedermayer, který se stal ambasadorem tohoto hnutí. Spolek CoderDojo Česká republika byl založen v únoru 2019.
V současnosti je v ČR okolo deseti klubů, které fungují v knihovnách, školách, firmách i komunitních centrech. Někde se děti učí v specializovaných učebnách IT, jinde stačí několik stolů, připojení na Wi-Fi a zásuvky. CoderDojo je komunita počítačových nadšenců, kteří se rozhodli věnovat svůj volný čas dobrovolnictví a pomáhají tak budoucí generaci lépe pochopit, jak funguje technologie. Důraz klademe také na bezpečné a příjemné prostředí, kde se děti mohou učit.
Aktivity CoderDojo Česká republika
Česká komunita je oproti jiným evropským ještě malá, ale i tak se snaží využívat všechny příležitosti, které se díky mezinárodnímu aspektu projektu nabízejí. A nejde jen o vyměňování zkušeností a výukových materiálů s kolegy z ciziny, ale české kluby se zúčastnily již i několika zahraničních zájezdů. Mezinárodní CoderDojo totiž pořádá každoroční konference, na které přijíždějí tisíce malých i velkých počítačových expertů. Na takovéto akce mezinárodní organizace poskytuje finanční příspěvky, díky nimž se v minulosti podívalo např. CoderDojo Frýdek Místek do Bruselu na akci EU Dojo, CoderDojo Ústí nad Labem na konferenci do irského města Kilkenny a CoderDojo Náchod na konferenci Coolest Project v irském Dublinu. Dobrovolníci mají také možnost zúčastnit se na pozvání europoslance Luďka Niedermayera poznávacího zájezdu do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. V Česku pravidelně pořádáme celodenní setkání pro děti i dobrovolníky, plné workshopů a přednášek, které nazýváme DojoCon. Letos se setkání mělo uskutečnit na jaře v Praze na VŠE jako před 2 roky, ale kvůli koronavirové pandemie muselo být zrušeno. Uskuteční se alespoň v modifikované podobě online koncem října.. Loni se setkání uskutečnilo v Olomouci.
Partneři CoderDojo Česká republika
Partnery projektu CoderDojo v České republice je Svaz knihovníku a informačních pracovníků ČR, Digikoalice, IBM, RPishop.cz, Saar Gumi Czech s.r.o., Active24 s.r.o, FG Forrest, Microsoft, Česká rada dětí a mládeže a další místní sponzoři.
Důležité odkazy:
Náš facebook
Náš twitter
Web mezinárodního CoderDojo
Kontakty:
kontakt.cz@coderdojo.com
Tereza Hager – 607 079 802